BASINDA BİZ

Conflex Ambalaj Sektöründe Global Çözüm Ortağı
  • 12-01-2022

Conflex Ambalaj Sektöründe Global Çözüm Ortağı

Ürünü sattıran faktörlerin başında ambalajının geldiğini ve ürünü koruyan, prestijini sağlayan unsurun ambalajı olduğunu vurgulayan Semerci, ambalaj maliyetinin ürün maliyetine oranla çok düşük olduğunu fakat katma değerinin çok yüksek olduğunu belirtti. Her ürünün yapısına göre ambalaj tasarladıklarını aktaran Semerci, sektörün güven esasına dayalı olduğunu ifade etti.
Semerci, “Şirketimi 2012 yılında sadece ambalaj danışmanlığı yapmak için kurdum. Zaten şirketimin ismi olan Conflex’in açılımı da ambalaj danışmanlığının İngilizcesinin kısaltılması ve birleşmesiyle oluşmuştur. 1966 yılında Dedem Zeki Semerci Tekstili bırakarak ambalaj sektörüne giriş yaptı. Lise yıllarımda kendisini kaybedene kadar aldığım ahlak ve bilgi mirasını harmanlayarak bariyer özellikli filmlerin üzerine yoğunlaştım. 2002 yılında üniversitede okurken de iş hayatından hiç kopmadım. Birçok girişimlerim ve çalışmalarım oldu. 2006 da mezun olduğumda durmadan çalışmaya devam ettim.“ dedi.
Ambalaj danışmanlığı hakkında bilgi veren Semerci, “Mesela siz gıda firmasısınız. İlk olarak sizin ürününüze uygun ambalajı tespit ediyoruz. Ambalajı tespit ettikten sonra grafik çalışmaları başlıyor. Bu grafik çalışmalarında ciddi olarak çalıştığımız ajanslarla ya da kendi grafiker arkadaşlarımızla sizin hayalini kurduğunuz ambalajı tasarlıyoruz. Tasarım işi bittikten sonra doğru yerde doğru şekilde üretilmesi için bir organizasyonumuz var. Buradaki asıl amaç sizin doğru ürününüzün doğru zamanda doğru kalitede size ulaştırmak. Bununla ilgili paket program yapıyoruz” dedi.

Çalıştıkları sektörler hakkında açıklama yapan Semerci, “Gıda ambalajının içinde çok çeşit var. Bakliyat, kuruyemiş, makarna, çikolata gibi birçok çeşit var. Tekstil, otomotiv, inşaat ve sağlık sektörlerine de ürün verebiliyoruz. Her geçen gün yeni ihtiyaçlar doğuyor. File ile alışverişlerin yapıldığı dönemleri hatırlarsınız. Bir dönem geldi büyük torbalar ile alım alışkanlıkları başladı. Bir dönem geldi internetten satışları tahmin edilemeyecek noktalara ulaştı. En son geldiğimiz noktada insanlar artık minimize yaşamaya başladı. İhtiyaç kadar alım yapılıyor artık.”
Nasıl çalıştıklarını anlatan Semerci, “Siz bir makine almaya karar verdiniz. Yatırım yapmaya karar verdiniz. Bu konularda da müşterilerimizle senkronize olarak çalışıyoruz. Müşterilerimizle beraber yürüyoruz. Onlarla beraber büyüyoruz. Müşterilerimizin referansı ile gelen firmalar ile çalışıyoruz.

Tüketici Ürünü Açtığında İlk Tazeliği Hissetmeli”
Ambalaj sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Semerci, “Bizim sektörümüz sürekli kendini yenileyen dinamik bir sektördür. Ben Standart naylonun haricinde bariyer özellikli filmlerde uzmanlaşmayı seçtim. Tüketici ürünü açtığında ilk üretildiği tazeliği hissetmesi gerekir. Dünyanın en iyi ürününü üretin yanlış ambalaj seçimi sonrası o ürün bozulur. Zehirlenmeye kadar giden sonuçlarla karşılaşılır. Ambalajın maliyeti düşük ama katma değeri çok yüksektir. Ürününün satışına olan katkısı büyüktür. Bu konuda ciddi eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Üreticinin ve tüketicinin bilinçlendirilmesi lazım. Renk ayırımı, tasarımı, baskı öncesi hazırlığı, ürünün üretilmesi ve firmaya teslim edilmesine kadar olan süreçte Ciddi bir organizasyon yönetiyoruz.”

Ambalajda Avrupa’da Lider Konumdayız
“Avrupa’da verimlilik, işçilik ve kalite konuşunda lider konumdayız diyebiliriz. Standart ürünlerde dünyada Çin çok güçlü. Bizde fiyat geçerli bir unsur değil. Bu güvene dayalı bir ürün. Gramajla içindeki malzemenin yapısıyla oynandığı takdirde firmaya yaratacağı zarar tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük olabilir.”